SAHTE GÜBREYE DİKKAT

SAHTE GÜBREYE DİKKAT

 
Büyük markaların çuval ve amblemini kullanan sahteciler gübre yerine alçı ve tuz bile kullanıyor. Son olarak Kırklarelili iki çiftçi kardeş bayiden aldıkları gübrenin sahte olduğunu analizle tespit ettirdi. Hürriyet, ekim sezonu öncesinde çiftçileri ve yetkilileri sahte gübreye karşı uyarıyor, dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor. Hürriyet Gazetesi’nden Ali DAĞLAR’ın bu konudaki haberi şöyle:

Kırklarelili çiftçiler Yücel ve Arif Seyhun kardeşlerin savcılığa yaptıkları suç duyurusu, sahte gübre ve onun tarıma olumsuz etkisini yeniden gündeme getirdi. Mısır ve ayçiçeği bitkilerinin gelişmediğini, renk değiştirdiğini fark eden iki kardeş, mahkeme kanalıyla gübre analizi yaptırıp sahteliği ve uğradıkları zararı iki raporla tespit ettirdi. 8 aydır bitmeyen soruşturma nedeniyle savcılığa yeniden başvuran kardeşler dağıtımcı firmanın yetkilileri Hacer Efe ve Yusuf Daloğlu’nun dolandırıcılıktan cezalandırılmasını istedi. Çiftçilerin avukatı Bülent Kaçar, “Suçlanan bayiler faaliyetlerini sürdürüyor. Devletin elinde sahte gübre numuneleri, analiz raporları, suç duyuruları var ama açılan idari bir soruşturma ve bir dava yok” diyor.
Kırklarelili çiftçiler ilk örnekler değil. Her yıl binlece çiftçi sahte gübre nedeniyle mağdur oluyor. Ürünler daha verimli olsun diye tarlalara atılan gübreler gelişim sağlamak yerine bitkilerin tamamen ölmesine bile neden oluyor. Sahte gübre imal edenler çoğunlukla alçı ve tuz kullanıyor. Suda çözülme özelliği olan ve gübreye benzeyen bu iki madde tarladaki ürünlerin önce renginin açılmasına daha sonra da kurumasına neden oluyor.

ÇUVAL MARKALI, GÜBRE SAHTE

Sahte gübre mağduru olduğunu iddia eden ve abisiyle birlikte Asilbeyli köyünde çiftçilik yapan Arif Seyhun, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda şunları anlattı:
“Nisan 2012’de Analiz Tarım’dan 15-15-15 gübre satın aldık, mısır ve ayçiçeği tarlalarına attık. Mısırda gelişme az olup, bitki rengini değiştirince, satın aldığım işletmeye gidip yetkiliye durumu anlattım, inkar etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurdum, çuvallardan numuneler alıp analiz ve inceleme yaptılar. Kırklareli’de iki büyük markanın çuval ve amblemiyle sahte gübre satanlar hakkında bizim köyden 4 ayrı şikayet daha oldu.

MISIR STRESE GİRMİŞTİR DEDİLER

Bayiye gittiğimde bana mısırın yağmurlar nedeniyle strese girmiş olabileceğini söyleyip sahteliği kabul etmediler. Gübre firmasının pazarlama müdürüyle aynı bayiye gittik. Müdür, “Sattığınız bu gübre kayıtlarımıza göre bizden çıkmamış, bize ait değil’ deyince, firma yetkilisi ağlamaya başladı. Müdür, ‘Bu kişilerin zararını ödeyin’ deyince tamam dedi fakat zararımı ödemediler. Benim gibi sahte gübre şikayeti yapan, zincirleme dolandırılan çok kişi var. Davacıyım.” Seyhun kardeşlerin avukatı Bülent Kaçar, “Kırklareli’de yıllık gübre satışının 8 bin tona ulaşması ve sahte gübre şikayetlerinin çokluğu, ülke ve bölge çapında organize sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılığa işaret” dedi.

Rapor: Besin değeri yok

Yücel ve Arif Seyhun kardeşlerin Kırklareli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurusu sonucunda sahteciliğe konu gübreler analiz edildi. Raporda şu tespitlere yer verildi: “Piyasada 15-15-15 gübresi olarak satılan gübreler, yüzde 15 Azot, 15 Fosfor, 15 Potasyum içeren gübreler olarak bilinir. Üç parametre için yüzde 1,9’u geçmeyecek farklılıklar tolerans limitleri içinde sayılır. Burada ise (davacı numunesi) üç parametre için oran toplam yüzde 2,4 olarak belirlenmiştir. Analiz sonucu en az yüzde 43,1 olması gereken üç besin elementinin toplamı 2,08 olarak belirlenmiştir. Fosfor ve Potasyum analizlerine göre besin elementi içeriği yok denecek kadar azdır. (Yüzde 15 yerine 0,03) Bu örnek gerekli minimum etkin maddelerin 1/18’ini içermektedir. Yönetmeliğe göre bu ürün 15-15-15 gübresi olarak üretilip, satılamaz. Üre gübresi analizinde ise yönetmeliğe göre yüzde 45,6’dan az Azot içeren gübreler için yasal işlem yapılmaktadır. Bu gübrede oran yüzde 26,39 olarak belirlenmiştir. Standartlara uygun olmayan, etiketindeki Azot miktarının yarısını içeren bir ürünün piyasada satışı söz konusudur. Dava konusu 15-15-15 ve üre gübreleri kusurlu materyallerdir. İkinci raporda ise davacıların uğradıkları zarar 51 bin 260 lira olarak belirlendi.

Sahtesinde tuz var, zehir etkisi 10 yıl

Uzmanlar Türkiye’de gübre imalatı yapan belli başlı 5-6 firma olduğunu hatırlatırken, bazı kişilerin gübre fabrikası adı altında sattıkları ürüne toprak düzenleyicileri, azot, tuz, çinko ve kükürt koyarak gübre gibi pazarlamaya kalktıklarını belirtiyorlar. Tuz toprağı çoraklaştırıyor, etkisi 5-10 yıl sürüyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu bir süre önce basına yansıyan açıklamasında sahte gübre duyumlarına dikkat çekerek, “50 liralık çuval, 30 liraya veriliyorsa, çiftçilerimiz şüphelensin. Çünkü bu gübreler sahtedir. Tarlanıza gübre diye zehir atmış olursunuz.” sözleriyle uyarmıştı.

Yağmur yağdı gerçek ortaya çıktı

Geçen  yıl 300 dönüm mısır eken çiftçi Arif Seyhun, bir önceki yıl 1200 kilo mısır almasına rağmen, geçen yıl ekstra masraflarla sahte gübre etkisinden kurtararak elde ettiği ürünün 500-600 kiloya düştüğünü belirtiyor. Masrafı bile kurtaramayan Seyhun sahte gübreyi nasıl anladığını şöyle anlattı: “Baştan şüphelendik, toz vardı, makineye yapıştı. İş bittikten sonra suya koyduk gübreyi, erimiyor, kristalize oldu, cam tabakası gibi leğenin içinde. Mısırlar çıktı, 10 gün sonra yağmurlar başladı, 15 gün sürdü. Yağmurdan sonra ortaya çıktı sahtelik. Mısırlar büyüktü, küçüldüler, açık yeşil oldu. Komşu tarlalarda koyu yeşil, bizimkiler sarı. Kökten söktük, taneden çıkan özü kurumuş. Mısırlar zayıf kaldı, komşudan da kıyaslıyoruz.

Gübre alırken dikkat edilmesi gerekenler

* Gübreyi il ya da ilçe müdürlüklerinin bilgisi dahilinde faaliyet gösteren gerçek bayiden alın. Gübre bayisi olmadığı halde gübre satışı yapan iş yerlerinden almayın.
* Bayiden, sattığı ürünle ilgili Bakanlık tarafından verilen gübrenin “Tescil belgesi” üretici firmanın “lisans” belgesi olup olmadığını sorun.
* Gübreleri mutlaka kimyevi gübre üretimi yapan firmalarla bayilik sözleşmesi olan, güvendiğiniz tanıdığınız gübre bayilerinden faturalı bir şekilde alın.
* Gezici olarak kamyon üzerinde gübre satanlardan gübre almayın.
* Piyasaya göre dikkat çekecek ölçüde ucuz gübreleri, etiket bilgileri olmayan, ya da Türkçe olmayan ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri satın almayın.
* Gübre ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi, ayrıca bitki besin elementleri oranları net olarak ifade edilmeyen gübreleri satın almayın.
* Piyasada satılan gübrelerle ilgili olumsuzluk gördüğünüzde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine bilgi verin.

24 Nisan 2013, Çarşamba
Okunma: 6910
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Diğer Manşet Haberler
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ
RAMAZAN BAYRAMI
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
TİCARET BAKANLIĞIN DAKİ BİRLİKLER TOPLANTISI
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
2020-2021 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
ÇUKOBİRLİK KOOP-İS SÖZLESMESİ
7 EKİM DÜNYA PAMUK GÜNÜ KUTLU OLSUN.
2021-2022 KAMPANYA DÖNEMİ YAĞLIK SOYA FASULYESİ BRÜT ALIM FİYATI GÜNCELLENMİŞTİR
2021-2022 KAMPANYA DÖNEMİ KÜTLÜ PAMUK BRÜT ÖN ALIM FİYATI GÜNCELLENMIŞTİR
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
KURBAN BAYRAMI MESAJI
ÇUKOBİRLİK YAĞLIK AYÇİÇEK FİYATI AÇIKLANDI
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ
TARIM KREDİ BİRLİK A.Ş
BÖLGESEL KOOPERATİFLER ZİRVESİ ADANA’NIN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
BİRLİK YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
ŞANLIURFA SAWGIN VE PRESE FABRİKAMIZ AÇILDI
Çukobirlik
KULAK TARSUS PARK KONUTLARI
AFAD EĞİTİM SEMİNERİ
BAŞSAĞLIĞI
GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
BİRLİĞİMİZİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ZİYARETLERİ
2015-2016 KOOPERATİFLER İSTİŞARE TOPLANTISI
KARAMAN MİLLET VEKİLİ SAYIN RECEP KONUK VE BÖLGE MİLLET VEKİLLERİ ZİYARETLERİMİZ
PAMUK VE SOYA ALIM FİYATLARI YÜKSELDİ.
SOYA FASULYESİ ALIM FİYATI DEĞİŞTİ
KÜTLÜ VE SOYA TABAN FİYATLARI AÇIKLANDI
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
2021-2022 Yağlık Soya Fasulyesi Yeni Brüt Alım Fiyatları Hk.
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
Saygıyla Anıyoruz.
10 Kasım 1881-193∞
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
YENİ YIL
KOOPERATİFÇİLİK GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ
Çukurova’da fuarcılık ve geleceği…
ÇUKUROVA’NIN TARIM FUARI BÖLGEYİ BİRLEŞTİRİYOR…
2015 YILI TARIMSAL DESTEKLEME TUTARLARI BELİRLENDİ
ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BİRLİĞİMİZE ZİYARET
İTFAİYE EĞİTİMİ VE YANGIN TATBİKATI
DFİF KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI
ÖRNEK ANASÖZLEŞME TASLAKLARININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ TEKNİK ÇALIŞMA TOPLANTISI ANTALYA'DA YAPILDI.
06.11.2013 – 10.11.2013 TARİHLERİNDE ADANA TARIM FUARINDAYIZ
ÇUKOBİRLİKTE ACİL DURUM VE YANGIN EĞİTİMİ
DENİZBANK İLE SÖZLEŞME YENİLENDİ
BİRLİK YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ALİ TECİRLİ ANTAKYA’DA YEMEK VERDİ.
KOOPERATİF BAŞKANLARIYLA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
2013/2014 SEZONU AYÇİÇEK KAMPANYASI
ULUSLARARASI KOOPERATİFLER GÜNÜ
KAZAKİSTAN HEYETİNİN BİRLİĞİMİZE ZİYARETİ
BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi
TÜM ÇİFTÇİ VE ORTAKLARIMIZ MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN
Pamuk Üreticilerinin Prim Talebi
GÖREV DEĞİŞİMİ
GANA'DAN DAVET: "ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİN"
REKOLTE BEYANI ERKEN VERİLEBİLECEK
ŞAMPİYONLUK PLAKETİ BAŞKAN SAKAR’A VERİLDİ
ARTIK SÜPER LİG'DEYİZ
DENİZBANK'TAN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
DENİZBANK'TAN FAİZ İNDİRİMİ
SAWGIN VE ROLLERGİN TESİSLERİ BAKIMDA
AK PARTİ İL'DEN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
ÇUKOBİRLİK EMANETTE TUTULAN PAMUK FİYATLARINI YÜKSELTTİ
"BEYAZ ALTIN" YÜKSELİŞTE
Daha İyi Pamuk Uygulaması Çiftçiyi Sevindirecek
UPK; Pamuktan vazgeçmeyin !
ÇUKOBİRLİK HEYETİ ANKARA'DA
DESTEKLEME ÖDEMELERİ İÇİN ÜRETİCİLERE YENİ İMKAN
2B İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ
2013 YILI TARIM DESTEKLERİ BELLİ OLDU
KUTLAMA ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI
ÇUKOBİRLİK SPOR’DAN ALDIRMAZ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ