Merkez Yağ Fabrikası

ÇUKOBİRLİK MERKEZ YAĞ FABRİKASI

1975 yılında faaliyete geçen Çukobirlik Merkez yağ fabrikası 97.416 metrekare arazi üzerinde 47.900 metrekare kapalı alana sahiptir.

Çiğit işleme kapasitesi 300–350 ton/gün olan tesis, ekstraksiyon sistemi ile çalıştığından Soya. Ayçiçeği, Kanola, Hardal v.b gibi yağlı tohum bitkilerini de işleyebilmektedir. Fabrikanın bu ürünleri işleme kapasitesi 200–220 ton/gündür.

Her türlü ham yağın işlenebildiği tesiste kontinü sistem ile ham yağın nötralizasyonu ve rafinasyonu gerçekleştirilmektedir. Günlük Nötr yağ işleme kapasitesi 100 ton, yemeklik yağ işleme kapasitesi ise 50 ton dur.

Çiğit depolama kapasitesi 30 Bin ton olup; 18 Bin ton ham yağ, 2 Bin 500 ton kabuk ve 3 Bin ton küspe depolanabilmektedir.

 

 


Çukobirlik Merkez Yağ Fabrikası

ÜRÜN ÇEŞİTLERİMİZ

 

YAĞ:

 

Türkiye’de kişi başına düşen yağ tüketimi incelendiğinde . bitkisel yağ tüketiminin son yıllarda arttığı söylenebilir. Bu artışa paralel olarak pamukyağı arzı ve kullanımında da bir artış trendi izlenmektedir. Pamuk yağının %54’lük pay ile öncelikle margarin üretiminde kullanıldığı görülmektedir. Fabrikamızda hamyağ, nötryağ ve rafine pamukyağı olmak üzere üç ana mamül üretimi gerçekleştirilmektedir. Hamyağ ve nötryağı dökme olarak, Rafine pamuk yağı 18, 10, 5 lt lik teneke kutu ambalajlı olarak satışa sunulmaktadır.

 

Hamyağ Speklerimiz:

 

 

 

Renk: 15 kırmızı-70 sarı
F.F.A(Asit):%1
Emp.: 0

Nötr Speklerimiz:

 

Renk:12 kırmızı-70 sarı-3 mavi
F.F.A(Asit): %0.060
Emp.:0.06
Sabun:80ppm

 

Rafineyağ Speklerimiz:

 

Renk:4 kırmızı-50 sarı
F.F.A(Asit):%0.084
Sabun: 0
Kreis: yok
Peroksit: 0

 

KÜSPE:

 

 

 

Frenc tip preslerde içmalın içerisindeki yağın yaklaşık %10’u alınarak yaprak küspe elde edilir. Bu ürün ekstraksiyon ünitesinde solvent ile prosesini tamamlayarak içerisindeki yağ alınıp toz küspe haline dönüştürülür. Toz küspemizin protein oranı %32 olup yem sanayinde kullanılmak üzere satışa sunulmaktadır.

LİNTER BALYASI:

 

 

 

24 adet 1. kesim 48 adet 2.kesim linter makinaları ile çiğidin üzerinden alınan elyaflar preslenerek satışa sunulmaktadır. Ağırlıkla selüloz sanayinde kullanılmaktadır.

ÇİĞİT KABUĞU:

 

 

 

Elyafı alınan çiğidin kırılarak içi alındıktan sonra kalan kabuk bölümüdür. Hayvancılık sektöründe kullanılmak üzere satışa sunulmaktadır.


Çukobirlik Merkez Yağ Fabrikası  Diğer İşletmelerimiz
Ceyhan Yağ Fabrikası
Rollergin İşletmeleri
Savgın İşletmeleri