BİRLİKLER VE DİYALOG

BİRLİKLER VE DİYALOG

Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri'nin, üretici ortaklarına hizmet verirken ilgili kesimlerle sağlıklı ve yapıcı diyalog içerisinde olması büyük önem taşıyor. Çukobirlik olarak buna azami dikkati gösteriyoruz.

Saygıdeğer ortak üreticiler,
Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri’nde siz değerli çiftçilerimize hizmet sunarken, aynı anda birkaç cephede mücadele vermek, yoğun tempoda çalışmak, ilgili çevrelerle sağlıklı diyaloglar kurmak  gerekiyor.
Şöyle ki:
Bir yandan kurumda yeni sezonun hazırlıkları devam ediyor. Kampanya öncesinde ortak üreticilerimizin ve bağlı oldukları kooperatiflerimizin talepleri var. Ortağımızın dilek ve temennilerini yerinde dinlemek, kooperatiflerin eksiklerini bizzat görmek gerekiyor.
Bu amaçla yönetim kurulu olarak öncelikle kooperatiflerimizi ziyaret ettik. Gittiğimiz her yerde üreticilerimizle sıcak, samimi görüşmelerimiz oldu. Çukobirlik ortakları, geleneksel çiftçi misafirperverliğinin en güzel örneklerini sergileyerek bizleri duygulandırdı. İlgi ve alakalarından dolayı ortak üreticilerimize teşekkür ederiz. Ziyaretlerimizde kurumdan taleplerini dinledik ve notlarımızı aldık. Kooperatiflerimizin  ihtiyaçlarını belirledik.
         Ortaklarımızın taleplerini, kooperatiflerimizde yapılması gerekenleri ilgili idari birimlerimize bildirdik. Yeni sezon öncesinde kooperatiflerimizin, ortak üretici memnuniyetini ön planda tutarak hizmet sunması için eksikler giderilecektir. Hedefimiz; yüzde yüz üretici memnuniyetidir. Bunu inşallah başaracağız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Ürün alımlarında da, ortak üreticimizin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket edilecektir. Bu konularda ortaklarımız ve kooperatiflerimiz ile sürekli diyalog halinde bulunacağız.
 
ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER
 
Faaliyetlerimizi sürdürürken  ortak üreticilerimiz ve kooperatiflerimizin yanı sıra, Ankara ile temas ve diyalog da büyük önem arz ediyor. Siyasi otorite ile  denetim mekanizması bakımından bağlı olduğumuz ilgili bakanlıkla hukuksal, idari ve icraat bakımından sürekli görüşme ve temaslarda bulunmak gerekiyor.
 Çukobirlik olarak sorunlarımızı ve beklentilerimizi anlatmak için geçtiğimiz günlerde  üç kişiden oluşan bir heyetle Ankara’da görüşmeler yaptık. Başta Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı olmak üzere, bölgemizden     Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, bölgemiz milletvekilleri ve bakanlık bürokratları ile bir dizi görüşmelerde bulunduk.
Görüşmelerimizde başta geçmişte alınan DFİF kredi borçlarının durumu olmak üzere Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri’nin önündeki, hizmet sunmasını engelleyici faktörlerin ortadan kaldırılması yolundaki taleplerimizi ilettik. Sayın bakan, milletvekili, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın İsmail Kalender ile Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Sayın Adnan Kırali’den sıkıntıların aşılması için destek istedik. Sağolsunlar, tamamı da Birliklerin çiftçiye ve ülke tarımına hizmet sunulmasında önemli rol oynadığını belirterek, mevzuat dahilinde yardımcı olacaklarını dile getirdiler.
Bu arada, önceki yıllarda Çukobirlik’e ait bazı  gayrimenkulleri 99 yıllığına kiralayan ancak, belirtilen süre içerisinde muhtelif yatırım taahhüdünü yerine getirmeyen MT firması ile İstanbul’daki idare merkezlerinde görüşmemiz oldu. Firmaya, sözleşmede belirttikleri yatırımları bir an önce gerçekleştirmeleri tarafımızdan ifade edildi. Firma yetkilileri, bu konuda kaynak arayışında olduklarını söylediler. MT firmasının taahhüdünü yerine getirmesi durumunda, kuruma kalıcı gelir kaynakları sağlanmış olacaktır. Bu hususta bir yandan görüşmelerimiz devam ederken, bir yandan da hukuki açıdan yapılması gerekenler araştırılmaktadır.
Özetle, Çukobirlik gibi büyük çiftçi kuruluşlarında, daha iyi hizmet sunulabilmesi için sağlıklı diyalogun çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Çukobirlik’in ve ortak üreticilerimizin menfaatleri için bu bilinçle hareket ediyor ve  ilgili çevrelerle yapıcı diyalogumuzu sürdürüyoruz.
Esen kalın…

27 Mart 2013, Çarşamba
Okunma: 5076
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Başkanımızın Diğer Mesajları
ÇUKOBİRLİK
DAHA DİNAMİK BİR ÇUKOBİRLİK
ÜLKEMİZDE GDO’YA İHTİYAÇ VAR MI?
ORTAĞIMIZIN YANINDAYIZ
PAMUKTAN VAZGEÇEMEYİZ
KOOPERATİFÇİLİĞİN ÖNEMİ