ÇOBAN OKULU AÇILACAK

ÇOBAN OKULU AÇILACAK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'deki çoban açığının karşılanması için üniversitelerde ''Sürü Yönetimi Meslek Yüksek Okulu" açılması için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in Türkiye'deki çoban açığının karşılanması için üniversitelerde ''Sürü Yönetimi Meslek Yüksek Okulu" açılması için çalışma yaptıkları açıklamasına üniversiteler destek verdi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, sürü yönetiminin çok önemli bir konu olduğunu, eski deyimle ''çobanıkta'' gelir düzeyi yüksek olmasına rağmen işi bilen insan konusunda açık bulunduğunu söyledi.

çobanlığın Türkiye'de hep aşağılanan bir meslek olduğuna dikkati çeken Çolak, ''sürü yönetimi eğitiminin, sertifika programı şeklinde kısa süreli verilmesinin daha iyi olabileceği'' görüşünü dile getirdi. Çolak, ''Ancak bunların mutlaka sertifikalandırılması lazım. Her önüne gelen sürü yöneticisi kursu düzenlerse bu sefer de memlekette çoban enflasyonu olur. O insanların hata yapma lüksü yok. Hata yaptıkları anda çok sayıda hayvanın telef olması söz konusu. Bunlar hassas konular ama ülkenin ihtiyacı olduğu bir gerçek'' diye konuştu.

Eker'in ''sürü yöneticisi'' ifadesini çok beğendiğini kaydeden Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Sürü yönetimi aslında pek çok faktörü içeren bir meslek dalı. Bir ara meslek grubu olabilir. Bu, doğru bir yaklaşım. Bunu üniversiteler 2 yıllık meslek yüksekokulu şeklinde mi yapmak, yoksa bizzat uygulamanın içerisinde eğitim programlarıyla mı bunu yapmak daha doğru, onu iyice tartışmamız lazım. Türkiye'de o kadar çok meslek yüksekokulu oldu ki, ara elemanlar istihdam edilebiliyor mu, bir bakmak lazım. Sürü yönetimi eğitimini bazı eğitim programlarıyla çok daha kısa sürede gerçekleştirebiliriz. Sertifika verebiliriz.''

Sürü yönetimi konusunda yurt dışındaki birçok kurumda bölümler bulunduğuna dikkat çeken Çolak, bu konuda eğitim verirken Türkiye şartlarına uygun hareket edeceklerini kaydetti.

KİMSE ÇOBAN
OLMAK İSTEMİYOR
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karagüzel de ''sürü yönetimi''nin Türkiye'de istihdam açığı bulunan önemli bir alanı olduğunu dile getirerek, bu alanda ön lisans programı açılabileceğini söyledi.

Türkiye'de çoban
 eksikliğinin, sosyoekonomik nedenleri bulunduğuna dikkati çeken Karagüzel, şu anda köylerde herhangi başka iş için insan bulunamadığına işaret etti.
Kırsaldaki nüfusun kentlere aktığını belirten Karagüzel, ''Toplumun gözünde
çoban olmak iyi algılanmıyorsa bunu biz istesek de değiştiremeyiz. Çobanlık yapan kişiye sağlanan sosyal haklar, çalışma koşulları büyük sorun. (Eğitilmiş insan olmadığı için çoban yok) görüşüne ben katılmıyorum. Hiç kimse çobanlık yapmak istemiyor çünkü ağır bir iş'' diye konuştu.

Sürü yönetimi konusunda ön lisans programı açılmasına destek verdiğini ifade eden Karagüzel, şöyle devam etti: ''İki yıllık bölüm açılması Türkiye'deki çoban açığını ciddi şekilde karşılar. Ama öğrenci bulunabilecek mi? Türkiye'de zootekni bölümlerine bile talep azalıyor. Bakanlık,
tarım eğitimi verenlerin çok önemli bir paydaşıdır. Bizim için onların görüşleri son derece önemli. Belki Bakanlık, çobanlara yönelik destekleme araçlarını da kullanılabilir.''

MEZUNLAR BOŞTA
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ise Türkiye'deki bir çok ziraat fakültesinde bulunan 4 yıllık ''Zootekni'' bölümlerinde sürü yönetimi de dahil hayvancılık konusunda detaylı eğitim verildiğini söyledi.

Bu alanlardan mezun gençlerin bulunduğunu belirten Çullu, ''Mezunların çoğu boşta geziyor'' diye konuştu. Birçok üniversitede hayvan yetiştiriciliği konusunda meslek yüksekokulları olduğunu kaydeden Çullu, müfredatlarının da çobanlık için gereken eğitimi sağlayabileceğine işaret etti.

Eker, katıldığı bir etkinlikte, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, ''Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde 'sürü yönetimi' gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var'' diye konuşmuştu.

Uyguladıkları politikalarla küçükbaş hayvan sayısını 35 milyona çıkardıklarına dikkati çeken Eker, bunun sürülere bakacak insan ihtiyacını da artırdığını belirtmiş ve sosyal güvenlik şemsiyesine almak da dahil olmak üzere bu konuda çok boyutlu bir çalışma yaptıklarını ifade etmişti.

02 Mayıs 2013, Perşembe
Okunma: 8615
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
Pamuğu Çok Hafife Aldık
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek
Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
ADANA'YA TARIM MÜZESİ
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...