Pamuğu Çok Hafife Aldık

Pamuğu Çok Hafife Aldık

Türkiye’nin 2002 yılında pamuk üretim rakamı 850 bin tonken 2012’de 550 bin tona geriledi. Pamuk ekim alanı ise son 10 yılda neredeyse yüzde 50 azaldı.

 Türkiye’nin 2002 yılında pamuk üretim rakamı 850 bin tonken 2012’de 550 bin tona geriledi. Pamuk ekim alanı ise son 10 yılda neredeyse yüzde 50 azaldı. Dünyada gizliden pamuk savaşları yaşanırken, ihtiyacının üçte birini üretebilen Türkiye, 1.7 milyar doları pamuk ithalatına harcıyor.

DÜNYANIN en önemli ve iyi kalitede pamuk üreticilerinden biri olan Türkiye’de pamuk ekim alanları son 10 yılda neredeyse yüzde 50 azaldı. Kendi pamuk ihtiyacının ancak üçte birini üretebilen Türkiye, her yıl 1.7 milyar doları pamuk ithalatına harcıyor. Türkiye’nin 2002 yılındaki pamuk üretim rakamı 850 bin ton iken 2012’de bu 550 bin tona geriledi. Şahin Pamuk Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Bingöl, Türkiye’nin pamuk ihtiyacının 1.5 milyon ton olduğunu belirterek, “Geçen yıl 550 bin ton kadar pamuk üretimi gerçekleşti. Pamuk stratejik bir hammaddedir. Bu konuya böyle bakmalı. Dünyada pamuk konusunda gizli de değil açıktan bir savaş dönüyor. Petrol gibi, su gibi önemli pamuk” diyor.

TÜM TEKSTİL BİTER

Cahit Bingöl, pamuk üretim alanlarının hızla daraldığını, çiftçinin kârsızlık bir yana zarar ettiğini belirterek şu değerlendirmeyi yapıyor: “Hemen bütün ülkeler açıktan veya gizlice pamuk üretimini teşvik ediyor. Pamuk beyaz altındır. Tekstilin ilk halkasıdır. Bu ilk halkayı koparmak tüm sektöre zarar verir, tekstili bitirir.”

İTHALDE FİYAT ARTIYOR

Yerli üreticinin pamuğu birkaç hafta önce kilosu 1.50 dolardan sattığını ancak şu anda iplik ve kumaş üreticilerinin kilosunu 2.30 dolardan pamuk bulabildiğini anlatan Bingöl, fiyatların 3.00 dolara çıkabileceğine dikkat çekti. Fiyatların artmasına gerekçe olarak Bingöl şu tezi öne sürüyor: “Suriye’deki savaş ve Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeniyle dünyada pamuk üretimi azaldı. Fiyatlar tırmanabilir. Bizim çiftçimiz düşük fiyattan pamuğunu satmak zorunda bırakılıyor. Çünkü finansman sıkıntısı var, mecburen acele ediyor. Sonra sanayicimiz daha pahalıya dışarıdan ithal ediyor. Pamuk alanlarını toprağı yoran mısır ekimine ayıralım diye baskı yapılıyor. Bu savaş değil de nedir?”

2023 hedefi bu şekilde tutmaz

TÜRKİYE Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Türkiye’nin tekstil ve hazır giyimde 2023 hedeflerine pamuksuz ulaşamayacağını söyledi. Stratejik ürün olarak belirlenmesi ve çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirten Negrin, “Şu anda dünyadaki üretimin yüzde 1-3’ü arası Türkiye’de gerçekleşiyor. Bizim en az bir milyon hektar ekim alanımız olmalı. İhtiyacımızın yüzde 50’den fazlasını da kendimiz üretebiliyor olmalıyız. Üstelik Türk pamuğu dünyada kıymetli bir marka” dedi.

Mars’a gidiyor ama pamuktan vazgeçmiyor

İSTANBUL Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı İsmail Gülle konuyu şöyle değerlendiriyor: 
“2008’e kadar olan süreçte pamuk 1.20 dolar seviyesine indi ve orada kalınca çiftçi ekmedi. 
Bu süreçte diğer tarım ürünleri de ciddi olarak değerlenince çiftçi de onu tercih etmeye başladı. Pamuk stratejik ürün. Geçen yıl 500 bin tonun üzerine çıktı. Bu kadar çok fabrikası, üretimi olan Türkiye için pamuk çok çok kıymetli. Tekstilimiz bu kadar büyüdüyse bu hammadde sayesinde oldu. Mars’a uydu gönderen ABD hâlâ pamuk ekiyor, teşvik ediyorsa ne kadar önemli olduğunu anlayın artık.”

İşin büyük patronu ABD

ŞAHİN Pamuk Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Bingöl, pamukta ‘büyük ağabey’in ABD olduğunu belirterek, “Türkiye de pamuğun yüzde 70’ini ABD’den ithal ediyor. Geçen yıl 1.7 milyar pamuk ithalatına para harcayan Türkiye bu yıl en az 2 milyar dolar harcayacak” diye konuştu.

kaynak : gidatarim.com
 

08 Nisan 2013, Pazartesi
Okunma: 5759
Ekleyen: Sistem Yöneticisi
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
ÇOBAN OKULU AÇILACAK
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek
Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
ADANA'YA TARIM MÜZESİ
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...