Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek

Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek

Pamukta yoğun olduğu dönemde büyük zararlar veren beyaz sinek haşeresine karşı avcı böcek " Serangium parcesetosum Sicard " projesi hayata geçiyor.

          Mersin'de beyaz sinek zararlısına karşı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu tarafından hazırlanan "Avcı Böcek Serangium parcesetosum Sicard'ın Kullanılabilme Olanaklarının Araştırılması" adlı projenin Erdemli Ziraat Odası ile birlikte sürdürülmesi amacıyla karşılıklı protokol imzalandı.        Konunun bölge çiftçisini çok yakından ilgilendirdiğini belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, "Türkiye sebze üretiminde üretim alanları, üretim miktarları, ihracat oranları dikkate alındığında, domates her alanda ilk sırada yer almaktadır. Örtüaltı sebze tarımı önemli olmakla beraber birçok sorunlarla karşılaşılmakta olup, bunlardan en önemlisi beyaz sinek zararlısıdır. Bölge çiftçilerin en büyük sorunu beyaz sinek ve neden olduğu virüs hastalıklarıdır. Beyaz sinek yalnız domates de değil, patlıcan, biber, hıyar gibi sebzelerde ve başta pamuk olmak üzere çok sayıda endüstri bitkisinde beslenerek ciddi düzeyde ekonomik kayıplara yol açmaktadır" dedi.

        Söz konusu beyaz sineğin hemen hemen tüm kimyasal sınıflardan çok sayıda insektiside önemli düzeylerde direnç geliştirdiğinin bildirildiğini ifade eden Dölek, "Bütün sorunlar ele alındığında istasyonda görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Altan'nın yapmış olduğu çalışmalarda ilaç kullanmadan, beyaz sineğe karşı avcı böcek kullanarak, yani kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele uygulayarak bu soruna karşı önlem alınabileceği görülmüştür" diye konuştu.

        Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Davut Keleş ise, "Yapmış olduğumuz ön denemelerde, daha önce turunçgil alanlarında başarı ile kullanılmış daha sonra patlıcanda başarıya ulaşmış beyaz sinek avcısı Serangium parcesetosum Sicard 'ın domatesde uyumu incelenmiş ve ön deneme sonuçları başarılı olmuştur" dedi.

        Konuşmaların ardından Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ve Erdemli Ziraat Odası avcı böcek projesinin birlikte sürdürülmesi için karşılıklı protokol imzaladı.

02 Nisan 2013, Salı
Okunma: 9437
Ekleyen: Sistem Yöneticisi
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
ÇOBAN OKULU AÇILACAK
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
Pamuğu Çok Hafife Aldık
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
ADANA'YA TARIM MÜZESİ
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...