Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor

Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, 30 milyon tarım parselini, uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları kullanılarak bilgisayar ortamına taşıdıklarını söyledi.

           Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, tarım üreticilerini yakından ilgilendiren tarım parsellerindeki yeni modellemesi sayesinde; ürünlerin hangi arazilerde ne miktarda üretilebileceği belirlenip, prim desteklemelerinin de bu veriler doğrultusunda yapılması sağlanmış olacak.

         Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, konuyla ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında, üreticileri yakından ilgilendiren ‘Tarım Parseline Dayalı Destekleme Modeli’ni kamuoyuna tanıttı. Bilgisayar ortamına taşınan parsellerdeki toprak ve arazi özelliklerinin belirlendiğini ifade eden Gürsel Küsek, çalışmada, sulu ve kuru tarım özelliklerinin dikkate alındığını, model kapsamında uydu görüntüleri ve hava fotoğraflarının kullanılarak parsellerin sayısallaştırıldığını aktardı.

         Küsek, “Tarım Parselleri Bilgi Sistemi kapsamında 52 milyon kadastro parseli ve 30 milyon tarım parseli bilgisayar ortamına taşındı. Parsellere kimlik numarası verildi. Bunun sayesinde parseller sonsuza dek izlenebilecek. Parsellerle ilgili değişiklik olduğunda yeni kimlik numarası veriliyor ama eski numara veri tabanında tutulabiliyor. Bu sayede ne tür değişiklikler olduğunu da takip edebiliyoruz.” dedi.

           YIL SONU HAYATA GEÇİRİLECEK

         Yeni tarımsal destek uygulaması ile prim desteğinin doğru ödeneceğini dile getiren Küsek, söz konusu modelleme ile her türlü itirazın, gerçek verilerle ispatlanarak cevaplandırılacağını, sahte mükerrer tapular ile destekleme alınması ve gerçek dışı ürün beyanının önüne geçileceğine işaret etti. Küsek, bilgisayar ortamında hangi parselin ne kadar ürüne ihtiyacı olduğunun belirleneceğini, 60 yıl sonra bile parsellerde neler yapılabildiğinin görüleceğini belirtti. Küsek, şunları aktardı:

          “Bu sayede gıda güvenliği artacak, çevre kirliliğinin de önüne geçilecek. Modelleme için hazırlanan yazılımların yüzde 80’i tamamlandı, haziran ayında yüzde 100’ü bitecek. Yıl sonu itibariyle sistemi hayata geçiriyoruz. Çiftçilerin hangi ürünü ekeceğini internet üzerinden bize bildirecek. Biz de bu oranlara göre çiftçilere liste çıkaracağız. Çiftçiler bu ekim alanları listesine bakarak ürün ekimine o şekilde karar verebilecek.

02 Nisan 2013, Salı
Okunma: 6916
Ekleyen: Sistem Yöneticisi
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
ÇOBAN OKULU AÇILACAK
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
Pamuğu Çok Hafife Aldık
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
ADANA'YA TARIM MÜZESİ
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...