PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN

PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN

Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK), ''e-ÜRÜN: Elektronik Ürün Senetleri Merkezi'' adını verdiği ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü projede pamuk, elektronik ürün senedine dönüştürüldü.

       MKK'dan yapılan açıklamaya göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ürün senedine ilişkin kayıtların tutulacağı ''Elektronik Kayıt Kuruluşu Lisansı'' verilen Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK), ''e-ÜRÜN: Elektronik Ürün Senetleri Merkezi'' adını verdiği ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü projede, İzmir Ticaret Borsası, pamuk ürününde lisanslı depo faaliyeti gösterecek olan ELİDAŞ ve Takasbank ile yapılan çalışmalar sonucunda pamuk Elektronik Ürün Senedine dönüştürüldü.
     İlk işlemde 2 balya (yaklaşık 440 kg.) pamuk elektronik ürün senedine dönüştürülerek sistem tamamen devreye alınmış oldu.
       Böylece, e-ÜRÜN ile birlikte tarım dünyası ile finansal piyasaların entegrasyonu konusunda çok önemli bir adım atıldı. Elektronik ürün senetlerinin MKK'da kaydi olarak ve yatırımcı bazında takip edilmesi, İstanbul Finans Merkezi'nin eylemleri arasında yer alan Ürün İhtisas Borsasının kurulması ve faaliyete geçmesi konusunda da kolaylık sağlayacak. Bu doğrultuda sermaye piyasası kurumlarının bilgilendirilmesi konusunda da çalışmalar yürütülüyor.
       Yeni düzenleme ile ürününü lisanslı bir depoya teslim eden çiftçi ya da herhangi bir kurum adına elektronik ürün senedi oluşturuluyor, ürün ve haklarına ilişkin kıymetli evrak hükmündeki kayıtlar sermaye piyasası araçlarında olduğu gibi kayden MKK'da izleniyor.  
        İşlemler, güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülüyor
     Verilen bilgiye göre, elektronik ürün senedi uygulaması ile çiftçiler ürünlerini lisanslı depoya teslim ettikleri anda hesaplarına elektronik olarak geçen ürün senetleri hakkında anında bilgilendiriliyor ve elektronik ürün senetlerini e-MKK Bilgi Portalı'ndan kontrol etme imkanına sahip oluyor. Fiziki ürün sertifikalarının yerini elektronik ürün senetleri alıyor. İşlemler, güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülüyor.
   Tarım ürünleri ticareti kolaylaşıyor, borsada derinlik ve likidite artıyor. Fiyatlar daha sağlıklı belirlenebiliyor.Sistematik işleyiş sayesinde ürünün teminat olarak kullanımı kolaylaşıyor ve bu doğrultuda çiftçi nakit ve kredi ihtiyacını finansal piyasalardan daha kolay karşılayabiliyor.
      Bankalar açısından bu durum tarım kesimine kullandırılan kredilerin karşılığı olarak alınan teminatların daha güvenilir ve daha likit olmasını sağlıyor. Tarım dünyası ile finansal piyasaları entegre eden bu proje sayesinde Türkiye'nin herhangi bir yerindeki bir yatırımcı elektronik ürün senedi alıp satmak istemesi halinde hesabının bulunduğu aracı kuruluşlar üzerinden işlem yapabiliyor.
      Böylelikle, yatırımcılar herhangi bir sermaye piyasası aracına yatırım yapar gibi tarım ürünlerine de yatırım yapabiliyor. Ürün İhtisas Borsası'nın kurulması ve tarım ürünleri üzerine vadeli işlemler piyasasının oluşturulması çalışmaları ivme kazanıyor.  

28 Mart 2013, Perşembe
Okunma: 5552
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
ÇOBAN OKULU AÇILACAK
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
Pamuğu Çok Hafife Aldık
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek
Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
ADANA'YA TARIM MÜZESİ
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...