ADANA'YA TARIM MÜZESİ

ADANA'YA TARIM MÜZESİ

Türk tarımının önemli merkezlerinden Adana'da, 'Tarım Müzesi' kurulması için protokol imzalandı.

   
Türk tarımının önemli merkezlerinden Adana'da, 'Tarım Müzesi' kurulması için Çukurova Üniversitesi, Adana Ticaret Borsası, Adana Çiftçiler Birliği, Adana Güçbirliği Vakfı ve Özler Tarım Ürünleri A.Ş. arasında protokol imzalandı. Adana DHA’dan Yusuf Baştuğ’un konuyla ilgili haberi şöyle:
Geçmişten bugüne tarımda kullanılan alet, makine, eşya ve kıyafetlerin sergileneceği müzenin, şimdilik merkez Sarıçam İlçesi'ndeki Suluca Köyü'nde bulunan Özler Tarım A.Ş. tesisleri içinde kurulması kararlaştırıldı. Müzede sergilenecek tarımsal objelerin tam olarak toplanması ardından, daha büyük ve kalıcı bir yer bulunacağı açıklandı.

Adana Tarım Müzesi için düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Adana Güçbirliği Vakfı Başkanı Prof.Dr. Hamit Serbest, Çukurova Bölgesi ve Adana'nın Türk tarımı için çok önemli yer tuttuğunu söyledi. Adana Tarım Müzesi projesiyle, kentin bu yöndeki kültürel değerine vurgu yapmak istediklerini vurgulayan Serbest, şöyle dedi:

"Cumhuriyet'in ilk kurulduğu yıllarda tarım ülkesi olan Türkiye, tarımdan sağladığı kazanımlarla sanayileşmesini sağlayabilmiştir. Tarımdaki tüm yenilenme ve ilkler Adana'dan başlamıştır. Oysa şimdi Adana nüfusunun yüzde 88.4'ü il merkezi ve ilçelerde yaşamaktadır. Köylerde yaşayan nüfus azalıyor. Bu müze çok önemli bir eksikliği giderecek."

Özler Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özler ise, firma olarak tarımla uğraştıklarını anlatırken şöyle dedi:

"Proje dahilinde atadan, deden kalan tarımsal emektarlarını, eşimizin, dostumuzun tarımsal objelerini sergilemek için bir fikir doğmuştu. Burada müze için hazırlık yapmaya başladık. Şimdilik müze olarak burası toplama merkezi konumunda. Eserler toplanınca, daha geniş ve kalıcı bir yerde müzeyi açmayı planlıyoruz."

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu da, dünyanın her yerinde bölgelerin kültürleriyle tanındığını, Çukurova ve Adana denilince akla tarımın geldiğini ifade ederek, "Tarım bölgesi olarak kentimiz tarihe geçmiştir. Çiftçi ağalarımız sinemalara, romanlara konu olmuştur. Tarım başkenti olan şehrimizde, böylesine bir müze girişimi çok anlamlıdır. Tarım kültürünün bilinmesi ve geniş kitlelere yayılması için müzeye herkesten destek bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Adana Ticaret Borsası Başkan Vekili Sabahattin Yumuşak ise, Adana Ticaret Borsası'nın Cumhuriyet ilanından önce 1913 yılında kurulduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Kentimiz tarih boyunca tarımla ve bereketli topraklarıyla bilinir. Bu müze, zengin tarım kültürümüzü tüm dünyaya gösterecek. Sergilenen objeler de tarımın nereden nereye geldiğini de göstermesi açısından çok önemlidir."

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu da müzenin çok önemli bir eksikliği gidereceğini kaydetti. Protokol imza töreni ardından, katılımcılar birlikte anı fotoğrafı çektirdi.

12 Mart 2013, Salı
Okunma: 6564
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Diğer Haberler
Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-6-7-8 Aralık'ta ATO Congresium'da Gerçekleşecek
Beyaz Altın'ın En Büyük Deposu Kuruluyor
Söke Ovası’nda Pamuk Ekimine Yağmur Darbesi
Dış piyasa yorumları (13 Mayıs 2013)
Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Buğday
Yeni gelir kaynağı: Portakal çiçeği
ÇOBAN OKULU AÇILACAK
Pamukta Erken Dönem Zararlılarına Dikkat
AYÇİÇEĞİNDE ORABANŞ PARAZİTİ'NE DİKKAT
GAZİPAŞA TARIM FUARI AÇILDI
Nisan yağmurları buğday rekoltesini artıracak
En Karlı, En Ucuz Tarım Yatırımı
Pamuğu Çok Hafife Aldık
2013 YILINDA YAPILACAK TARIMSAL DESTEKLEMELERE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI
Beyaz Sineğe Karşı Avcı Böcek
Türk Tarımı Uydudan Takip Ediliyor
Tarımsal Mazotta Ötv’nin Kaldırılması Talebi‎
PAMUK, ARTIK ELEKTRONİK ÜRÜN
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ
Türkiye Tarım’da Avrupa’nın Zirvesinde
Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı
Türk Tarımı Ar-Ge ile 2023 yılında 40 Milyar dolar İhracata Ulaşacak
11 Mart 2013 Tarihli Pamuk Piyasa Yorumları
Ayçiçeğinde Orabanş ile Mücadele
YÖNETİMDEN KOOPERATİF ZİYARETLERİ
BETTER COTTON İÇİN ONAY ALINDI
ATB HEYETİ ÇUKOBİRLİK TE
TÜRK TOHUMCULUĞU YERLİ OLMA YOLUNDA
PAMUKÇUNUN SON ŞANSI ...