'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi

'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi

Uluslararası piyasalarda pamuk fiyatlarında düşme eğiliminin devam edeceği yönündeki açıklamalara tepki geldi.

 Pamuk fiyatının düşeceği yönündeki açıklamalara Türkiye pamuk piyasasından tepki geldi. Dünyada pamuk üretiminin düşeceğini, Çin'in ithalata devam edeceğini belirten sektör temsilcileri, fiyatların New York Borsası'nda seyrettiği 86 cent seviyelerinden fazlaca sapmayacağını hatta bir miktar artış olacağını öne sürdüler.

 
Pamuğun 70 cent seviyesine ineceği iddialarına karşı çıkan sektör temsilcileri, iklim koşullarına da dikkat çekerek, Türk çiftçisine acilen daha yüksek miktarda destek sağlanmasını istediler. Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, Türkiye'nin yanı sıra dünyada pamuk üretiminin azalma yönünde olduğunu, dolayısıyla Türkiye'nin daha fazla pamuk ithal edeceğini söyledi. Şu anda dünya üretiminin ne kadar azalacağıyla ilgili bir bilinmezlik olduğunu, yüzde 9 mu, 15 mi olacağının ortaya çıkmadığını dile getiren Kocagöz, "Belirsizlik 3 aya kadar kalkar. Düşüşün yüzde 10 seviyesinde olacağını düşünüyorum" dedi. Kocagöz, Çin'in kritik stokunu koruyacağını ve gelecek sene hiç stoku yokmuş gibi alımlara devam edeceğini düşündüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "Dünya stoklarında şişme olmayacak. Tam tersine pamuk fiyatlarının daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu sene, geçen yıl üreticinin yaşadığı piyasadan daha iyi bir piyasa olacağına inanıyorum. Pamuk fiyatlarına ilişkin şu andaki eğilimin önemi yok. Gelecek sene hasat sezonu tüm dünyada eylülde başlar, aralık ayı sonuna kadar devam eder. Şu anda dünya pamuk piyasasında herhangi bir düşüş eğilimi yok. Çin'in mal alıp almayacağına ilişkin spekülasyon var. Benim öngörüm, Çin'in alımlarını gelecek sene de durdurmayacağı ve alımlara devam edeceği yönünde. Dolayısıyla stokların azalmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bu da daha iyi bir piyasa gösterecek."

Çalışkan: Çin'in ithalat yapmaması mümkün değil

Adana Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Çalışkan da, borsada fiyatların tahminler üzerine oluştuğunu, pamukta fiyatın 70 cente gerilemesi öngörüsünün çok zayıf olduğunu belirterek, "Çünkü şu anda New York Borsası'nda pamuğun libresi 86- 87 centlerde. Eğer 70 cent olacaksa pamuğa para verenler neden yüzde 20-25 daha fazla para versinler. Demek ki pamuğun fiyatı 70 cente düşecek görüşü rağbet görmüyor" diye konuştu. Dünyada 18 milyon ton civarındaki stokun, 10 milyonunun Çin'in elinde olduğunu anımsatan Çalışkan, "Ağır basan bir görüş, 'Çin'in elinde bu kadar stok var. Bir de kendi çiftçisini destekliyor. Bu nedenle piyasaya pamuk vererek pamuk fiyatlarının düşmesine sebep olması akıllıca gelmiyor' diyor. Borsada para verenler, fiyatların düşeceği görüşüne itibar etmiyor" şeklinde konuştu. Çalışkan, şunları kaydetti: "Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne 1 milyon ton pamuk ithalat yapacağı konusunda taahhüdü var. Bu 2.5 milyon tonun üzerine çıkıyor. Asgari taahhüdünü hep aşıyor. Şu anda Çin hükümeti kendi sanayisine 3 balya yerli pamuk kullanana, 1 ton dışardan ithalat izni verdiğini açıkladı. İçerde fiyat dışardan yüzde 30 fazla. Mutlaka sanayici ithalat yapacak. Dolayısıyla Çin'in ithalat yapmaması söz konusu değil."

Çalışkan, 2 yıl önce pamuk fiyatlarının 2.40'dan 5-5.5 dolara çıktığını belirterek, "Amerikan firmaları Türk iplikçilerine 'pamukta düşüş bekliyoruz' görüşünü empoze ettiler. Türkalıcılar da fiyatlarını fikslemedikleri için 2.40 yerine 5-5.5 dolardan pamuk aldılar ve büyük ölçüde zarar ettiler" hatırlatmasını yaptı. Çalışkan, şu anda Türkiye'de tohum satışlarından edindikleri intibaa göre ekimde yüzde 25 kadar düşüş olduğunu, böyle giderse önümüzdeki yıl 1 milyon ton ithalat gerekeceğini ve buna ödenecek paranın da 2.2 milyar dolar olduğunu söyledi. Çalışkan, Türkiye'de üretimin artması için de bir öneri getirerek, "Sadece pamuk yetişen yerlerde mısıra daha az destek verilebilir" dedi.

Bingöl: Pamukta hem ekim hem verim düşecek

Şahin Pamuk Alım Satım Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı B. Cahit Bingöl de, şu anda dünyadaki devir stokları, uluslararası piyasanın spekülatif hareketleri ve dövizdeki kur savaşlarının tüm emtia fiyatlarını aşağı çektiğini belirterek, "Bu nedenle pamuk fiyatı da aşağı çekiliyor. Startejik hammadde olarak kabul edilen pamuğu tüm dünya ekmeye devam ediyor. Türkiye'de ise son yağışlarla birlikte geçen yıla oranla ekim alanında yüzde 30 düşüş oldu. İklim olumsuzlukları hem pamuk hasadını geciktirecek. Hem kaliteyi, hem de verimi düşürecek" dedi.

Bu yüzden pamuk üreticilerinin gelecek sene için daha iyi fiyatlarla desteklenmesi, sanayinin itici gücü olan konfeksiyon ve iplik ihracatçısının elini güçlendirmesi açısından desteğin tarladan başlayarak her kademede yukarı doğru taşınması gerektiğini vurgulayan Bingöl, "Unutulmalıdır ki bu ülkede pamuk biterse, tekstil de biter" dedi. Bingöl, pamuk fiyatlarının önümüzdeki dönemde stabil kalacağını, haziran ayından sonra dünyadaki ekim alanları ve üretimle ilgili tahmin ve raporlar ortaya çıktıktan sonra yukarı doğru tırmanacağı belirterek, "Yeni sezona 100-105 cent libre aralığında gireceğimizi tahmin ediyorum" diye konuştu.

Doğan: Dedikoduların rolü çok önemli

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Fatih Doğan da, ortalama pamuk fiyatlarının şu anda 85-86 cent olduğunu, genel kanaatlerinin 10 cent yukarı da çıkabileceği, aşağıya da inebileceği yönünde olduğunu söyledi. Dünya pamuk üreten ülkelerin resmi kuruluşlarının temsil edildiği Uluslararası Pamuk Danışma Kurulu istatistiklerinde bu sezon ortalama pamuk fiyatının 88 cent libre, gelecek mahsulün de 122 cent libre olabileceği yönünde olduğunu savundu. Çin'in ithalat taahhüdünü ve iç piyasasını desteklemesini anımsatan Doğan, "Bunları düşündüğünüzde fiyatların yukarı doğru gitme ihtimali daha yüksek. Aşağıya da gidebilir, borsa emtiası. Pamukta da dedikoduların rolü çok önemli. Şu anda içerde ıstırap yaşıyoruz. Zaten üretim düşük. Bunun üzerine fiyatların düşeceği beyanları çiftçileri 'eksem mi ekmesem mi' ikilemine düşürüyor" diye konuştu. Doğan, şu anda dünyada pamuk üretimi tek artan ülkenin Hindistan olduğunu söyledi.

Atar: Türkiye'de pamuk rekor derecede azaldı

İzmirliler Pamukçuluk sahibi Ahmet Atar da bir açıklama yaparak, Türkiye'de şu anda pamuğun rekor derecede azalmasıyla beraber haziran ve temmuz aylarında pamuğun 95 cent libreyi bulmasını beklediklerini söyledi.

Powell: Çin'in tavrı belirleyici olacak

Uluslararası Pamuk Konseyi ve Cotton Incorporated Türkiye Program Direktörü Marsha Powell, DÜNYA Gazetesi'ne 15 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde oluşacak pamuk fiyatının özellikle Çin hükümetinin pamuk politikasına bağlı olduğunu vurguladığını anımsatarak, ek bir açıklamada bulundu: "Pamuğun gelecekteki fiyatlarını etkileyecek pazarın en önemli özelliği, Çin'in pamuk politikası. Çin politikasının nasıl şekil alacağını henüz bilmediğimizdenpamuk fiyatlarının gelecek aylarda nasıl değişeceğini bilmemiz zor görünüyor. Birkaç ülkede pamuk üretimi muhtemelen düşecek olmasına rağmen, bizler, toplamda dünya pamuk üretimi 2013-14 için de global pamuk
tüketimden fazla olacağını biliyoruz. Bu da, gelecek sezonda küresel olarak tüketicilerin tadını çıkarmaları için yeterince pamuğun bulunması gerektiği anlamına gelmektedir."

15 Haziran 2013, Cumartesi
Okunma: 6674
Ekleyen: Sistem Yöneticisi
 
  Diğer Manşet Haberler
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ
RAMAZAN BAYRAMI
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
TİCARET BAKANLIĞIN DAKİ BİRLİKLER TOPLANTISI
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
2020-2021 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
ÇUKOBİRLİK KOOP-İS SÖZLESMESİ
7 EKİM DÜNYA PAMUK GÜNÜ KUTLU OLSUN.
2021-2022 KAMPANYA DÖNEMİ YAĞLIK SOYA FASULYESİ BRÜT ALIM FİYATI GÜNCELLENMİŞTİR
2021-2022 KAMPANYA DÖNEMİ KÜTLÜ PAMUK BRÜT ÖN ALIM FİYATI GÜNCELLENMIŞTİR
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
KURBAN BAYRAMI MESAJI
ÇUKOBİRLİK YAĞLIK AYÇİÇEK FİYATI AÇIKLANDI
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ
TARIM KREDİ BİRLİK A.Ş
BÖLGESEL KOOPERATİFLER ZİRVESİ ADANA’NIN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
BİRLİK YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
ŞANLIURFA SAWGIN VE PRESE FABRİKAMIZ AÇILDI
Çukobirlik
KULAK TARSUS PARK KONUTLARI
AFAD EĞİTİM SEMİNERİ
BAŞSAĞLIĞI
GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
BİRLİĞİMİZİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ZİYARETLERİ
2015-2016 KOOPERATİFLER İSTİŞARE TOPLANTISI
KARAMAN MİLLET VEKİLİ SAYIN RECEP KONUK VE BÖLGE MİLLET VEKİLLERİ ZİYARETLERİMİZ
PAMUK VE SOYA ALIM FİYATLARI YÜKSELDİ.
SOYA FASULYESİ ALIM FİYATI DEĞİŞTİ
KÜTLÜ VE SOYA TABAN FİYATLARI AÇIKLANDI
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
2021-2022 Yağlık Soya Fasulyesi Yeni Brüt Alım Fiyatları Hk.
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
Saygıyla Anıyoruz.
10 Kasım 1881-193∞
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
YENİ YIL
KOOPERATİFÇİLİK GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ
Çukurova’da fuarcılık ve geleceği…
ÇUKUROVA’NIN TARIM FUARI BÖLGEYİ BİRLEŞTİRİYOR…
2015 YILI TARIMSAL DESTEKLEME TUTARLARI BELİRLENDİ
ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BİRLİĞİMİZE ZİYARET
İTFAİYE EĞİTİMİ VE YANGIN TATBİKATI
DFİF KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI
ÖRNEK ANASÖZLEŞME TASLAKLARININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ TEKNİK ÇALIŞMA TOPLANTISI ANTALYA'DA YAPILDI.
06.11.2013 – 10.11.2013 TARİHLERİNDE ADANA TARIM FUARINDAYIZ
ÇUKOBİRLİKTE ACİL DURUM VE YANGIN EĞİTİMİ
DENİZBANK İLE SÖZLEŞME YENİLENDİ
BİRLİK YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ALİ TECİRLİ ANTAKYA’DA YEMEK VERDİ.
KOOPERATİF BAŞKANLARIYLA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
2013/2014 SEZONU AYÇİÇEK KAMPANYASI
ULUSLARARASI KOOPERATİFLER GÜNÜ
KAZAKİSTAN HEYETİNİN BİRLİĞİMİZE ZİYARETİ
BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
TÜM ÇİFTÇİ VE ORTAKLARIMIZ MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN
Pamuk Üreticilerinin Prim Talebi
GÖREV DEĞİŞİMİ
GANA'DAN DAVET: "ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİN"
REKOLTE BEYANI ERKEN VERİLEBİLECEK
ŞAMPİYONLUK PLAKETİ BAŞKAN SAKAR’A VERİLDİ
ARTIK SÜPER LİG'DEYİZ
SAHTE GÜBREYE DİKKAT
DENİZBANK'TAN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
DENİZBANK'TAN FAİZ İNDİRİMİ
SAWGIN VE ROLLERGİN TESİSLERİ BAKIMDA
AK PARTİ İL'DEN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
ÇUKOBİRLİK EMANETTE TUTULAN PAMUK FİYATLARINI YÜKSELTTİ
"BEYAZ ALTIN" YÜKSELİŞTE
Daha İyi Pamuk Uygulaması Çiftçiyi Sevindirecek
UPK; Pamuktan vazgeçmeyin !
ÇUKOBİRLİK HEYETİ ANKARA'DA
DESTEKLEME ÖDEMELERİ İÇİN ÜRETİCİLERE YENİ İMKAN
2B İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ
2013 YILI TARIM DESTEKLERİ BELLİ OLDU
KUTLAMA ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI
ÇUKOBİRLİK SPOR’DAN ALDIRMAZ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ