TARIM DESTEKLERİ

TARIM DESTEKLERİ

Pamuk gibi stratejik ürünlerde, çiitçinin üretimle satış fiyatı arasındaki kayıplarının "Destekleme Primi" ile karşılanması büyük önem taşımaktadır.

Saygıdeğer üreticiler,

Çiftçiliğin ne kadar zor, meşakkatli, zahmetli ve  gider kalemi fazla olan bir meslek olduğunu, bu işin içinden gelenler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz. Onca alın teri döktükten ve emek verdikten sonra yetiştirdiğimiz ürün piyasada gerçek değerine yakın bir fiyatla giderse ne ala…Elimize geçenle  gübreydi, yakıttı, zirai ilaçtı, tohumdu derken borçları kapatmanın huzurunu yaşarken, yoğun ve yorucu günleri de bir nebze olsun unutuyor ve soluklanıyoruz.

Ne var ki, bu her zaman mümkün olmuyor. Uzun yıllar istikrarlı bir tarım planlaması yapılmaması sonucu; bir yıl biraz yüz güldüren ve iyi fiyatla giden bazı tarım ürünlerinin, sonraki sezon tabiri caizse yerlerde süründüğünü ve üreticiyi perişan ettiğini görüyor, yaşıyoruz.

Özellikle stratejik öneme haiz pamukta bunun daha sık yaşandığını gözlemliyoruz. Tarımda gelişmiş ülkelere baktığımızda; önem arz eden sanayi bitkilerinde, devletlerin çiftçinin kayıplarını önlemek için ciddi destekler verdiğini görüyoruz. 

 

Ülkemizde de “Destekleme Primi” konusunda son yıllarda daha duyarlı davranılarak çiftçinin, “Üretim maliyeti ile satış fiyatları” arasındaki kayıplarının karşılanmaya çalışıldığını memnuniyetle gözlemliyoruz.

Bilindiği gibi 2013 yılında tarım ürünlerine verilecek destekler geçtiğimiz günlerde  belli oldu. Buna göre; geçen yıl 7 milyar 552 milyon lira olan tarım destekleri, 2013’te yüzde 19 artışla 8 milyar 975 milyon liraya çıkarıldı. Kütlü pamuk primi kilo başına 46 kuruştan 50 kuruşa yükseltildi. 

Konuyla ilgili haberi yandaki sütunlarda  ayrıntılı şekilde okuyup inceleyebilirsiniz. Ben burada, bizim direkt iştigal alanımıza girdiği için kütlü pamuğa verilen primle ilgili  düşüncelerimi özetlemek istiyorum:

Öncelikle,  destekleme primi konusunda, üreticinin sesine kulak vererek daha önce kütlü pamukta kilo başına 46 kuruş olan desteği 50 kuruşa çıkaran ilgili bakanlarımız ile değerli bürokratlarına kurumum adına teşekkür ederim. Ancak, yazımın başında da belirttiğim gibi; pamuk üreticiliği gerçekten çok zahmetli ve girdisi diğer tarım ürünlerinden hayli fazla. 1 kilogram pamuğun maliyeti her yıl ilgili devlet kuruluşların yanı sıra çiftçi  kuruluşları tarafından da açıklanmaktadır. Uzun yıllardır serbest piyasada oluşan pamuk fiyatlarının, maliyetin çok gerisinde kaldığını hepimiz yakından takip ediyor ve biliyoruz. Bunun sonucunda çiftçi hergeçen gün pamuk ekiminden kaçmakta ve ekim sahaları daralmaktadır. Akabinde, pamuk açığını kapatmak için her yıl milyon dolarlarla ifade edilen dövizimiz yurt dışına, başka ülkelerin çiftçilerine  aktarılmaktadır. Kütlü pamuk priminin yükseltilmesini bu nedenle önemsiyor ve memnuniyetle karşılıyoruz.

Temennim, maliyetlerin yüksekliğinin göz önünde bulundurularak, kütlü pamuk destekleme primlerinin biraz daha yukarıya çekilmesidir. İlgili bakanlarımızın bu konuda da gereken duyarlılığı göstereceklerine  inanıyorum. Pamuk üreticisinin yeterli şekilde desteklenmesinin, sonuçta ülke tarımı ve ekonomisi için büyük kazanç olacağını düşünüyorum.               

Destekleme primlerinin hayırlı olması temennisiyle hoşçakalın.

 

08 Mart 2013, Cuma
Okunma: 8502
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Başkanımızın Diğer Mesajları
ÇUKOBİRLİK
DAHA DİNAMİK BİR ÇUKOBİRLİK
ÜLKEMİZDE GDO’YA İHTİYAÇ VAR MI?
ORTAĞIMIZIN YANINDAYIZ
BİRLİKLER VE DİYALOG
PAMUKTAN VAZGEÇEMEYİZ
KOOPERATİFÇİLİĞİN ÖNEMİ
HİZMET İÇİN BURADAYIZ
HEDEFİMİZ; HİZMET ÇITASINI YÜKSELTMEK
 

Başkandan


Ali TECİRLİ

Yönetim Kurulu Başkanı


ÇUKOBİRLİK

Devamı 

Haberlerimiz

BilgilendirmeZirai Tahmin Raporu

Yararlı Linkler

Kurlar