'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi

'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi

Uluslararası piyasalarda pamuk fiyatlarında düşme eğiliminin devam edeceği yönündeki açıklamalara tepki geldi.

 Pamuk fiyatının düşeceği yönündeki açıklamalara Türkiye pamuk piyasasından tepki geldi. Dünyada pamuk üretiminin düşeceğini, Çin'in ithalata devam edeceğini belirten sektör temsilcileri, fiyatların New York Borsası'nda seyrettiği 86 cent seviyelerinden fazlaca sapmayacağını hatta bir miktar artış olacağını öne sürdüler.

 
Pamuğun 70 cent seviyesine ineceği iddialarına karşı çıkan sektör temsilcileri, iklim koşullarına da dikkat çekerek, Türk çiftçisine acilen daha yüksek miktarda destek sağlanmasını istediler. Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, Türkiye'nin yanı sıra dünyada pamuk üretiminin azalma yönünde olduğunu, dolayısıyla Türkiye'nin daha fazla pamuk ithal edeceğini söyledi. Şu anda dünya üretiminin ne kadar azalacağıyla ilgili bir bilinmezlik olduğunu, yüzde 9 mu, 15 mi olacağının ortaya çıkmadığını dile getiren Kocagöz, "Belirsizlik 3 aya kadar kalkar. Düşüşün yüzde 10 seviyesinde olacağını düşünüyorum" dedi. Kocagöz, Çin'in kritik stokunu koruyacağını ve gelecek sene hiç stoku yokmuş gibi alımlara devam edeceğini düşündüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "Dünya stoklarında şişme olmayacak. Tam tersine pamuk fiyatlarının daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu sene, geçen yıl üreticinin yaşadığı piyasadan daha iyi bir piyasa olacağına inanıyorum. Pamuk fiyatlarına ilişkin şu andaki eğilimin önemi yok. Gelecek sene hasat sezonu tüm dünyada eylülde başlar, aralık ayı sonuna kadar devam eder. Şu anda dünya pamuk piyasasında herhangi bir düşüş eğilimi yok. Çin'in mal alıp almayacağına ilişkin spekülasyon var. Benim öngörüm, Çin'in alımlarını gelecek sene de durdurmayacağı ve alımlara devam edeceği yönünde. Dolayısıyla stokların azalmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bu da daha iyi bir piyasa gösterecek."

Çalışkan: Çin'in ithalat yapmaması mümkün değil

Adana Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Çalışkan da, borsada fiyatların tahminler üzerine oluştuğunu, pamukta fiyatın 70 cente gerilemesi öngörüsünün çok zayıf olduğunu belirterek, "Çünkü şu anda New York Borsası'nda pamuğun libresi 86- 87 centlerde. Eğer 70 cent olacaksa pamuğa para verenler neden yüzde 20-25 daha fazla para versinler. Demek ki pamuğun fiyatı 70 cente düşecek görüşü rağbet görmüyor" diye konuştu. Dünyada 18 milyon ton civarındaki stokun, 10 milyonunun Çin'in elinde olduğunu anımsatan Çalışkan, "Ağır basan bir görüş, 'Çin'in elinde bu kadar stok var. Bir de kendi çiftçisini destekliyor. Bu nedenle piyasaya pamuk vererek pamuk fiyatlarının düşmesine sebep olması akıllıca gelmiyor' diyor. Borsada para verenler, fiyatların düşeceği görüşüne itibar etmiyor" şeklinde konuştu. Çalışkan, şunları kaydetti: "Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne 1 milyon ton pamuk ithalat yapacağı konusunda taahhüdü var. Bu 2.5 milyon tonun üzerine çıkıyor. Asgari taahhüdünü hep aşıyor. Şu anda Çin hükümeti kendi sanayisine 3 balya yerli pamuk kullanana, 1 ton dışardan ithalat izni verdiğini açıkladı. İçerde fiyat dışardan yüzde 30 fazla. Mutlaka sanayici ithalat yapacak. Dolayısıyla Çin'in ithalat yapmaması söz konusu değil."

Çalışkan, 2 yıl önce pamuk fiyatlarının 2.40'dan 5-5.5 dolara çıktığını belirterek, "Amerikan firmaları Türk iplikçilerine 'pamukta düşüş bekliyoruz' görüşünü empoze ettiler. Türkalıcılar da fiyatlarını fikslemedikleri için 2.40 yerine 5-5.5 dolardan pamuk aldılar ve büyük ölçüde zarar ettiler" hatırlatmasını yaptı. Çalışkan, şu anda Türkiye'de tohum satışlarından edindikleri intibaa göre ekimde yüzde 25 kadar düşüş olduğunu, böyle giderse önümüzdeki yıl 1 milyon ton ithalat gerekeceğini ve buna ödenecek paranın da 2.2 milyar dolar olduğunu söyledi. Çalışkan, Türkiye'de üretimin artması için de bir öneri getirerek, "Sadece pamuk yetişen yerlerde mısıra daha az destek verilebilir" dedi.

Bingöl: Pamukta hem ekim hem verim düşecek

Şahin Pamuk Alım Satım Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı B. Cahit Bingöl de, şu anda dünyadaki devir stokları, uluslararası piyasanın spekülatif hareketleri ve dövizdeki kur savaşlarının tüm emtia fiyatlarını aşağı çektiğini belirterek, "Bu nedenle pamuk fiyatı da aşağı çekiliyor. Startejik hammadde olarak kabul edilen pamuğu tüm dünya ekmeye devam ediyor. Türkiye'de ise son yağışlarla birlikte geçen yıla oranla ekim alanında yüzde 30 düşüş oldu. İklim olumsuzlukları hem pamuk hasadını geciktirecek. Hem kaliteyi, hem de verimi düşürecek" dedi.

Bu yüzden pamuk üreticilerinin gelecek sene için daha iyi fiyatlarla desteklenmesi, sanayinin itici gücü olan konfeksiyon ve iplik ihracatçısının elini güçlendirmesi açısından desteğin tarladan başlayarak her kademede yukarı doğru taşınması gerektiğini vurgulayan Bingöl, "Unutulmalıdır ki bu ülkede pamuk biterse, tekstil de biter" dedi. Bingöl, pamuk fiyatlarının önümüzdeki dönemde stabil kalacağını, haziran ayından sonra dünyadaki ekim alanları ve üretimle ilgili tahmin ve raporlar ortaya çıktıktan sonra yukarı doğru tırmanacağı belirterek, "Yeni sezona 100-105 cent libre aralığında gireceğimizi tahmin ediyorum" diye konuştu.

Doğan: Dedikoduların rolü çok önemli

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Fatih Doğan da, ortalama pamuk fiyatlarının şu anda 85-86 cent olduğunu, genel kanaatlerinin 10 cent yukarı da çıkabileceği, aşağıya da inebileceği yönünde olduğunu söyledi. Dünya pamuk üreten ülkelerin resmi kuruluşlarının temsil edildiği Uluslararası Pamuk Danışma Kurulu istatistiklerinde bu sezon ortalama pamuk fiyatının 88 cent libre, gelecek mahsulün de 122 cent libre olabileceği yönünde olduğunu savundu. Çin'in ithalat taahhüdünü ve iç piyasasını desteklemesini anımsatan Doğan, "Bunları düşündüğünüzde fiyatların yukarı doğru gitme ihtimali daha yüksek. Aşağıya da gidebilir, borsa emtiası. Pamukta da dedikoduların rolü çok önemli. Şu anda içerde ıstırap yaşıyoruz. Zaten üretim düşük. Bunun üzerine fiyatların düşeceği beyanları çiftçileri 'eksem mi ekmesem mi' ikilemine düşürüyor" diye konuştu. Doğan, şu anda dünyada pamuk üretimi tek artan ülkenin Hindistan olduğunu söyledi.

Atar: Türkiye'de pamuk rekor derecede azaldı

İzmirliler Pamukçuluk sahibi Ahmet Atar da bir açıklama yaparak, Türkiye'de şu anda pamuğun rekor derecede azalmasıyla beraber haziran ve temmuz aylarında pamuğun 95 cent libreyi bulmasını beklediklerini söyledi.

Powell: Çin'in tavrı belirleyici olacak

Uluslararası Pamuk Konseyi ve Cotton Incorporated Türkiye Program Direktörü Marsha Powell, DÜNYA Gazetesi'ne 15 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde oluşacak pamuk fiyatının özellikle Çin hükümetinin pamuk politikasına bağlı olduğunu vurguladığını anımsatarak, ek bir açıklamada bulundu: "Pamuğun gelecekteki fiyatlarını etkileyecek pazarın en önemli özelliği, Çin'in pamuk politikası. Çin politikasının nasıl şekil alacağını henüz bilmediğimizdenpamuk fiyatlarının gelecek aylarda nasıl değişeceğini bilmemiz zor görünüyor. Birkaç ülkede pamuk üretimi muhtemelen düşecek olmasına rağmen, bizler, toplamda dünya pamuk üretimi 2013-14 için de global pamuk
tüketimden fazla olacağını biliyoruz. Bu da, gelecek sezonda küresel olarak tüketicilerin tadını çıkarmaları için yeterince pamuğun bulunması gerektiği anlamına gelmektedir."

15 Haziran 2013, Cumartesi
Okunma: 5666
Ekleyen: Sistem Yöneticisi
 
  Diğer Manşet Haberler
BİRLİK YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
MİHMANDAR SATIŞ İHALESİ
ÇUKOBİRLİK'TE YENİ BAŞKAN ALİ TECİRLİ
2018/2019 DÖNEMİNE AİT MALİ OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
ÇUKOBİRLİK 2017/2018 OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
2016-2017 DÖNEMİNE AİT MALİ OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
ŞANLIURFA SAWGIN VE PRESE FABRİKAMIZ AÇILDI
Çukobirlik
KULAK TARSUS PARK KONUTLARI
ÇUKOBİRLİK DFİF BORÇLARI İÇİN YENİDEN YAPILANDIRMA TALEBİNDE BULUNDU
Yeni Genel Müdürümüz Sayın Ahmet D.ÇAKICI Göreve Başladı
AFAD EĞİTİM SEMİNERİ
BAŞSAĞLIĞI
GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR
BİRLİĞİMİZİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ZİYARETLERİ
2015-2016 KOOPERATİFLER İSTİŞARE TOPLANTISI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANIMIZ SAYIN FATMA GÜLDEMET SARI HANIMEFENDİYİ MAKAMINDA ZİYARETİMİZ
YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SAYIN SELAHATTİN GÜNEŞ'İN ANKARA ZİYARETLERİ
KARAMAN MİLLET VEKİLİ SAYIN RECEP KONUK VE BÖLGE MİLLET VEKİLLERİ ZİYARETLERİMİZ
YÖNETİM KURULUMUZUN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINI ZİYARETİ
YENİ YIL
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
PAMUK VE SOYA ALIM FİYATLARI YÜKSELDİ.
SOYA FASULYESİ ALIM FİYATI DEĞİŞTİ
KÜTLÜ VE SOYA TABAN FİYATLARI AÇIKLANDI
YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
Saygıyla, minnetle
Saygıyla Anıyoruz.
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
10 Kasım 1881-193∞
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
GENEL MÜDÜR
YENİ YIL
KOOPERATİFÇİLİK GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ
YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZİN SERTİFİKA PROGRAMI
DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
YAĞ FABRİKASI İMZA TÖRENİ
Pamuk Birlikleri İle İstişare Toplantısı Yapıldı
MİHMANDAR TARIM MARKET AÇILDI
Çukurova’da fuarcılık ve geleceği…
REGAİP KANDİLİ MESAJI
ÇUKUROVA’NIN TARIM FUARI BÖLGEYİ BİRLEŞTİRİYOR…
2015 YILI TARIMSAL DESTEKLEME TUTARLARI BELİRLENDİ
MT FİRMASI AVM YAPIMINA BAŞLAMIŞTIR
ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI
ÇUKOBİRLİKTE GÖREV DAĞILIMI YAPILDI
SEÇGİN SAKAR GÜVEN TAZELEDİ
YENİ YIL MESAJI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BİRLİĞİMİZE ZİYARET
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATLARINI AÇIKLADI
2014/2015 KAMPANYASI STARTI VERİLDİ
İTFAİYE EĞİTİMİ VE YANGIN TATBİKATI
REKOLTE BEYANNAMESİ
ACIMIZ BÜYÜK
RAGAİB KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
AK PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ ALİ KÜÇÜKAYDIN,YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SEÇGİN SAKARI ZİYARET ETTİ.
ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KONFERANS SALONUNDA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ VERİLDİ.
BİRLİK YÖNETİM KURULU GÜVEN TAZELEDİ
PERSONEL'DEN BAŞKAN'A YENİ YIL KUTLAMASI
DFİF KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI
ÖRNEK ANASÖZLEŞME TASLAKLARININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ TEKNİK ÇALIŞMA TOPLANTISI ANTALYA'DA YAPILDI.
ADANA’DA BÜYÜK BULUŞMA
06.11.2013 – 10.11.2013 TARİHLERİNDE ADANA TARIM FUARINDAYIZ
ÇUKOBİRLİKTE ACİL DURUM VE YANGIN EĞİTİMİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI 0,040 TL/KG DAHA ARTTIRDI
DENİZBANK İLE SÖZLEŞME YENİLENDİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI ARTTIRDI
BİRLİK YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ALİ TECİRLİ ANTAKYA’DA YEMEK VERDİ.
ÇUKOBİRLİK İŞLETMELERİNE START VERMEYE DEVAM EDİYOR
SAWGIN FABRİKALARINDA START VERİLDİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI 0,025.-TL/KG ARTTIRDI.
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ’NDEN VALİ COŞ’A ZİYARET
BİRLİKLER GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
KÜTLÜ PAMUK VE SOYA FASULYESİ FİYATLARI AÇIKLANDI.
KOOPERATİF BAŞKANLARIYLA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
2013-2014 KAMPANYA STARTI VERİLDİ
ÇUKOBİRLİK HEYETİ İZMİR'DE
2013/2014 SEZONU AYÇİÇEK KAMPANYASI
ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, PERSONEL VE EŞLERİ İFTAR YEMEĞİNDE BİRARAYA GELDİ
HAYIRLI RAMAZANLAR
ŞEKERBANK T.A.Ş. İLE YAPILAN HASAT KART ANLAŞMASI
ULUSLARARASI KOOPERATİFLER GÜNÜ
Pamuk üreticilerine yeşil kurt uyarısı
KAZAKİSTAN HEYETİNİN BİRLİĞİMİZE ZİYARETİ
BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
TÜM ÇİFTÇİ VE ORTAKLARIMIZ MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN
Pamuk Üreticilerinin Prim Talebi
TÜM ÇİFTÇİLERİMİZİN REGAİP KANDİLİ KUTLU OLSUN
Başkan Sakar : Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun
GÖREV DEĞİŞİMİ
GANA'DAN DAVET: "ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİN"
REKOLTE BEYANI ERKEN VERİLEBİLECEK
ŞAMPİYONLUK PLAKETİ BAŞKAN SAKAR’A VERİLDİ
ARTIK SÜPER LİG'DEYİZ
ÇİFTÇİYE "KANOLA EKİN" TAVSİYESİ
SAHTE GÜBREYE DİKKAT
DENİZBANK'TAN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
DENİZBANK'TAN FAİZ İNDİRİMİ
BORÇLU ORTAKLARA FAİZ İNDİRİMİ
SAKAR: EMTİADA SIKINTI YOK
SAWGIN VE ROLLERGİN TESİSLERİ BAKIMDA
AK PARTİ İL'DEN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
ÇUKOBİRLİK EMANETTE TUTULAN PAMUK FİYATLARINI YÜKSELTTİ
"BEYAZ ALTIN" YÜKSELİŞTE
Daha İyi Pamuk Uygulaması Çiftçiyi Sevindirecek
UPK; Pamuktan vazgeçmeyin !
BAŞKAN SAKAR'A ZİYARET
ÇUKOBİRLİK HEYETİ ANKARA'DA
TEB İLE HARMAN KART ANLAŞMASI
DESTEKLEME ÖDEMELERİ İÇİN ÜRETİCİLERE YENİ İMKAN
2B İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ
2013 YILI TARIM DESTEKLERİ BELLİ OLDU
KUTLAMA ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI
ÇUKOBİRLİK TE YENİ DÖNEM
BAŞBAKAN ERDOĞAN, TÜRKİYE KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI’NI AÇIKLADI
ÇUKOBİRLİK SPOR’DAN ALDIRMAZ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
 

Başkandan


Ali TECİRLİ

Yönetim Kurulu Başkanı


ÇUKOBİRLİK

Devamı 

Haberlerimiz

BilgilendirmeZirai Tahmin Raporu

Yararlı Linkler

Kurlar