SAHTE GÜBREYE DİKKAT

SAHTE GÜBREYE DİKKAT

 
Büyük markaların çuval ve amblemini kullanan sahteciler gübre yerine alçı ve tuz bile kullanıyor. Son olarak Kırklarelili iki çiftçi kardeş bayiden aldıkları gübrenin sahte olduğunu analizle tespit ettirdi. Hürriyet, ekim sezonu öncesinde çiftçileri ve yetkilileri sahte gübreye karşı uyarıyor, dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor. Hürriyet Gazetesi’nden Ali DAĞLAR’ın bu konudaki haberi şöyle:

Kırklarelili çiftçiler Yücel ve Arif Seyhun kardeşlerin savcılığa yaptıkları suç duyurusu, sahte gübre ve onun tarıma olumsuz etkisini yeniden gündeme getirdi. Mısır ve ayçiçeği bitkilerinin gelişmediğini, renk değiştirdiğini fark eden iki kardeş, mahkeme kanalıyla gübre analizi yaptırıp sahteliği ve uğradıkları zararı iki raporla tespit ettirdi. 8 aydır bitmeyen soruşturma nedeniyle savcılığa yeniden başvuran kardeşler dağıtımcı firmanın yetkilileri Hacer Efe ve Yusuf Daloğlu’nun dolandırıcılıktan cezalandırılmasını istedi. Çiftçilerin avukatı Bülent Kaçar, “Suçlanan bayiler faaliyetlerini sürdürüyor. Devletin elinde sahte gübre numuneleri, analiz raporları, suç duyuruları var ama açılan idari bir soruşturma ve bir dava yok” diyor.
Kırklarelili çiftçiler ilk örnekler değil. Her yıl binlece çiftçi sahte gübre nedeniyle mağdur oluyor. Ürünler daha verimli olsun diye tarlalara atılan gübreler gelişim sağlamak yerine bitkilerin tamamen ölmesine bile neden oluyor. Sahte gübre imal edenler çoğunlukla alçı ve tuz kullanıyor. Suda çözülme özelliği olan ve gübreye benzeyen bu iki madde tarladaki ürünlerin önce renginin açılmasına daha sonra da kurumasına neden oluyor.

ÇUVAL MARKALI, GÜBRE SAHTE

Sahte gübre mağduru olduğunu iddia eden ve abisiyle birlikte Asilbeyli köyünde çiftçilik yapan Arif Seyhun, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda şunları anlattı:
“Nisan 2012’de Analiz Tarım’dan 15-15-15 gübre satın aldık, mısır ve ayçiçeği tarlalarına attık. Mısırda gelişme az olup, bitki rengini değiştirince, satın aldığım işletmeye gidip yetkiliye durumu anlattım, inkar etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurdum, çuvallardan numuneler alıp analiz ve inceleme yaptılar. Kırklareli’de iki büyük markanın çuval ve amblemiyle sahte gübre satanlar hakkında bizim köyden 4 ayrı şikayet daha oldu.

MISIR STRESE GİRMİŞTİR DEDİLER

Bayiye gittiğimde bana mısırın yağmurlar nedeniyle strese girmiş olabileceğini söyleyip sahteliği kabul etmediler. Gübre firmasının pazarlama müdürüyle aynı bayiye gittik. Müdür, “Sattığınız bu gübre kayıtlarımıza göre bizden çıkmamış, bize ait değil’ deyince, firma yetkilisi ağlamaya başladı. Müdür, ‘Bu kişilerin zararını ödeyin’ deyince tamam dedi fakat zararımı ödemediler. Benim gibi sahte gübre şikayeti yapan, zincirleme dolandırılan çok kişi var. Davacıyım.” Seyhun kardeşlerin avukatı Bülent Kaçar, “Kırklareli’de yıllık gübre satışının 8 bin tona ulaşması ve sahte gübre şikayetlerinin çokluğu, ülke ve bölge çapında organize sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılığa işaret” dedi.

Rapor: Besin değeri yok

Yücel ve Arif Seyhun kardeşlerin Kırklareli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurusu sonucunda sahteciliğe konu gübreler analiz edildi. Raporda şu tespitlere yer verildi: “Piyasada 15-15-15 gübresi olarak satılan gübreler, yüzde 15 Azot, 15 Fosfor, 15 Potasyum içeren gübreler olarak bilinir. Üç parametre için yüzde 1,9’u geçmeyecek farklılıklar tolerans limitleri içinde sayılır. Burada ise (davacı numunesi) üç parametre için oran toplam yüzde 2,4 olarak belirlenmiştir. Analiz sonucu en az yüzde 43,1 olması gereken üç besin elementinin toplamı 2,08 olarak belirlenmiştir. Fosfor ve Potasyum analizlerine göre besin elementi içeriği yok denecek kadar azdır. (Yüzde 15 yerine 0,03) Bu örnek gerekli minimum etkin maddelerin 1/18’ini içermektedir. Yönetmeliğe göre bu ürün 15-15-15 gübresi olarak üretilip, satılamaz. Üre gübresi analizinde ise yönetmeliğe göre yüzde 45,6’dan az Azot içeren gübreler için yasal işlem yapılmaktadır. Bu gübrede oran yüzde 26,39 olarak belirlenmiştir. Standartlara uygun olmayan, etiketindeki Azot miktarının yarısını içeren bir ürünün piyasada satışı söz konusudur. Dava konusu 15-15-15 ve üre gübreleri kusurlu materyallerdir. İkinci raporda ise davacıların uğradıkları zarar 51 bin 260 lira olarak belirlendi.

Sahtesinde tuz var, zehir etkisi 10 yıl

Uzmanlar Türkiye’de gübre imalatı yapan belli başlı 5-6 firma olduğunu hatırlatırken, bazı kişilerin gübre fabrikası adı altında sattıkları ürüne toprak düzenleyicileri, azot, tuz, çinko ve kükürt koyarak gübre gibi pazarlamaya kalktıklarını belirtiyorlar. Tuz toprağı çoraklaştırıyor, etkisi 5-10 yıl sürüyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu bir süre önce basına yansıyan açıklamasında sahte gübre duyumlarına dikkat çekerek, “50 liralık çuval, 30 liraya veriliyorsa, çiftçilerimiz şüphelensin. Çünkü bu gübreler sahtedir. Tarlanıza gübre diye zehir atmış olursunuz.” sözleriyle uyarmıştı.

Yağmur yağdı gerçek ortaya çıktı

Geçen  yıl 300 dönüm mısır eken çiftçi Arif Seyhun, bir önceki yıl 1200 kilo mısır almasına rağmen, geçen yıl ekstra masraflarla sahte gübre etkisinden kurtararak elde ettiği ürünün 500-600 kiloya düştüğünü belirtiyor. Masrafı bile kurtaramayan Seyhun sahte gübreyi nasıl anladığını şöyle anlattı: “Baştan şüphelendik, toz vardı, makineye yapıştı. İş bittikten sonra suya koyduk gübreyi, erimiyor, kristalize oldu, cam tabakası gibi leğenin içinde. Mısırlar çıktı, 10 gün sonra yağmurlar başladı, 15 gün sürdü. Yağmurdan sonra ortaya çıktı sahtelik. Mısırlar büyüktü, küçüldüler, açık yeşil oldu. Komşu tarlalarda koyu yeşil, bizimkiler sarı. Kökten söktük, taneden çıkan özü kurumuş. Mısırlar zayıf kaldı, komşudan da kıyaslıyoruz.

Gübre alırken dikkat edilmesi gerekenler

* Gübreyi il ya da ilçe müdürlüklerinin bilgisi dahilinde faaliyet gösteren gerçek bayiden alın. Gübre bayisi olmadığı halde gübre satışı yapan iş yerlerinden almayın.
* Bayiden, sattığı ürünle ilgili Bakanlık tarafından verilen gübrenin “Tescil belgesi” üretici firmanın “lisans” belgesi olup olmadığını sorun.
* Gübreleri mutlaka kimyevi gübre üretimi yapan firmalarla bayilik sözleşmesi olan, güvendiğiniz tanıdığınız gübre bayilerinden faturalı bir şekilde alın.
* Gezici olarak kamyon üzerinde gübre satanlardan gübre almayın.
* Piyasaya göre dikkat çekecek ölçüde ucuz gübreleri, etiket bilgileri olmayan, ya da Türkçe olmayan ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri satın almayın.
* Gübre ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi, ayrıca bitki besin elementleri oranları net olarak ifade edilmeyen gübreleri satın almayın.
* Piyasada satılan gübrelerle ilgili olumsuzluk gördüğünüzde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine bilgi verin.

24 Nisan 2013, Çarşamba
Okunma: 6142
Ekleyen: Basın Müşavirliği
 
  Diğer Manşet Haberler
BİRLİK YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
MİHMANDAR SATIŞ İHALESİ
ÇUKOBİRLİK'TE YENİ BAŞKAN ALİ TECİRLİ
2018/2019 DÖNEMİNE AİT MALİ OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
ÇUKOBİRLİK 2017/2018 OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
2016-2017 DÖNEMİNE AİT MALİ OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
ŞANLIURFA SAWGIN VE PRESE FABRİKAMIZ AÇILDI
Çukobirlik
KULAK TARSUS PARK KONUTLARI
ÇUKOBİRLİK DFİF BORÇLARI İÇİN YENİDEN YAPILANDIRMA TALEBİNDE BULUNDU
Yeni Genel Müdürümüz Sayın Ahmet D.ÇAKICI Göreve Başladı
AFAD EĞİTİM SEMİNERİ
BAŞSAĞLIĞI
GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR
BİRLİĞİMİZİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ZİYARETLERİ
2015-2016 KOOPERATİFLER İSTİŞARE TOPLANTISI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANIMIZ SAYIN FATMA GÜLDEMET SARI HANIMEFENDİYİ MAKAMINDA ZİYARETİMİZ
YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SAYIN SELAHATTİN GÜNEŞ'İN ANKARA ZİYARETLERİ
KARAMAN MİLLET VEKİLİ SAYIN RECEP KONUK VE BÖLGE MİLLET VEKİLLERİ ZİYARETLERİMİZ
YÖNETİM KURULUMUZUN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINI ZİYARETİ
YENİ YIL
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
PAMUK VE SOYA ALIM FİYATLARI YÜKSELDİ.
SOYA FASULYESİ ALIM FİYATI DEĞİŞTİ
KÜTLÜ VE SOYA TABAN FİYATLARI AÇIKLANDI
YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ
Saygıyla, minnetle
Saygıyla Anıyoruz.
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
10 Kasım 1881-193∞
ÇUKOBİRLİK YÖNETİM KURULU
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
MÜBAREK RAMAZAN AYININ TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.
GENEL MÜDÜR
YENİ YIL
KOOPERATİFÇİLİK GELİŞTİRME VE UYUM EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ
YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZİN SERTİFİKA PROGRAMI
DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
YAĞ FABRİKASI İMZA TÖRENİ
Pamuk Birlikleri İle İstişare Toplantısı Yapıldı
MİHMANDAR TARIM MARKET AÇILDI
Çukurova’da fuarcılık ve geleceği…
REGAİP KANDİLİ MESAJI
ÇUKUROVA’NIN TARIM FUARI BÖLGEYİ BİRLEŞTİRİYOR…
2015 YILI TARIMSAL DESTEKLEME TUTARLARI BELİRLENDİ
MT FİRMASI AVM YAPIMINA BAŞLAMIŞTIR
ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI
ÇUKOBİRLİKTE GÖREV DAĞILIMI YAPILDI
SEÇGİN SAKAR GÜVEN TAZELEDİ
YENİ YIL MESAJI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN BİRLİĞİMİZE ZİYARET
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATLARINI AÇIKLADI
2014/2015 KAMPANYASI STARTI VERİLDİ
İTFAİYE EĞİTİMİ VE YANGIN TATBİKATI
REKOLTE BEYANNAMESİ
ACIMIZ BÜYÜK
RAGAİB KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
AK PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ ALİ KÜÇÜKAYDIN,YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SEÇGİN SAKARI ZİYARET ETTİ.
ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KONFERANS SALONUNDA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ VERİLDİ.
BİRLİK YÖNETİM KURULU GÜVEN TAZELEDİ
PERSONEL'DEN BAŞKAN'A YENİ YIL KUTLAMASI
DFİF KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI
ÖRNEK ANASÖZLEŞME TASLAKLARININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ TEKNİK ÇALIŞMA TOPLANTISI ANTALYA'DA YAPILDI.
ADANA’DA BÜYÜK BULUŞMA
06.11.2013 – 10.11.2013 TARİHLERİNDE ADANA TARIM FUARINDAYIZ
ÇUKOBİRLİKTE ACİL DURUM VE YANGIN EĞİTİMİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI 0,040 TL/KG DAHA ARTTIRDI
DENİZBANK İLE SÖZLEŞME YENİLENDİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI ARTTIRDI
BİRLİK YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ALİ TECİRLİ ANTAKYA’DA YEMEK VERDİ.
ÇUKOBİRLİK İŞLETMELERİNE START VERMEYE DEVAM EDİYOR
SAWGIN FABRİKALARINDA START VERİLDİ
ÇUKOBİRLİK KÜTLÜ PAMUK FİYATINI 0,025.-TL/KG ARTTIRDI.
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ’NDEN VALİ COŞ’A ZİYARET
BİRLİKLER GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
KÜTLÜ PAMUK VE SOYA FASULYESİ FİYATLARI AÇIKLANDI.
KOOPERATİF BAŞKANLARIYLA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
2013-2014 KAMPANYA STARTI VERİLDİ
ÇUKOBİRLİK HEYETİ İZMİR'DE
2013/2014 SEZONU AYÇİÇEK KAMPANYASI
ÇUKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, PERSONEL VE EŞLERİ İFTAR YEMEĞİNDE BİRARAYA GELDİ
HAYIRLI RAMAZANLAR
ŞEKERBANK T.A.Ş. İLE YAPILAN HASAT KART ANLAŞMASI
ULUSLARARASI KOOPERATİFLER GÜNÜ
Pamuk üreticilerine yeşil kurt uyarısı
KAZAKİSTAN HEYETİNİN BİRLİĞİMİZE ZİYARETİ
BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
'Pamukta fiyat düşmez' tepkisi
TÜM ÇİFTÇİ VE ORTAKLARIMIZ MİRAÇ KANDİLİ MÜBAREK OLSUN
Pamuk Üreticilerinin Prim Talebi
TÜM ÇİFTÇİLERİMİZİN REGAİP KANDİLİ KUTLU OLSUN
Başkan Sakar : Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun
GÖREV DEĞİŞİMİ
GANA'DAN DAVET: "ÜLKEMİZDE PAMUK ÜRETİN"
REKOLTE BEYANI ERKEN VERİLEBİLECEK
ŞAMPİYONLUK PLAKETİ BAŞKAN SAKAR’A VERİLDİ
ARTIK SÜPER LİG'DEYİZ
ÇİFTÇİYE "KANOLA EKİN" TAVSİYESİ
DENİZBANK'TAN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
DENİZBANK'TAN FAİZ İNDİRİMİ
BORÇLU ORTAKLARA FAİZ İNDİRİMİ
SAKAR: EMTİADA SIKINTI YOK
SAWGIN VE ROLLERGİN TESİSLERİ BAKIMDA
AK PARTİ İL'DEN ÇUKOBİRLİK ZİYARETİ
ÇUKOBİRLİK EMANETTE TUTULAN PAMUK FİYATLARINI YÜKSELTTİ
"BEYAZ ALTIN" YÜKSELİŞTE
Daha İyi Pamuk Uygulaması Çiftçiyi Sevindirecek
UPK; Pamuktan vazgeçmeyin !
BAŞKAN SAKAR'A ZİYARET
ÇUKOBİRLİK HEYETİ ANKARA'DA
TEB İLE HARMAN KART ANLAŞMASI
DESTEKLEME ÖDEMELERİ İÇİN ÜRETİCİLERE YENİ İMKAN
2B İNDİRİMİ MECLİSTEN GEÇTİ
2013 YILI TARIM DESTEKLERİ BELLİ OLDU
KUTLAMA ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
ÇUKOBİRLİK YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI
ÇUKOBİRLİK TE YENİ DÖNEM
BAŞBAKAN ERDOĞAN, TÜRKİYE KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI’NI AÇIKLADI
ÇUKOBİRLİK SPOR’DAN ALDIRMAZ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
 

Başkandan


Ali TECİRLİ

Yönetim Kurulu Başkanı


ÇUKOBİRLİK

Devamı 

Haberlerimiz

BilgilendirmeZirai Tahmin Raporu

Yararlı Linkler

Kurlar